Că UTA are probleme cu omul de gol este un fapt pe care-l știu deja și copiii de la grădinițele arădene, din Vlaicu până în Micălaca și din Grădiște până în Aradul Nou. De mai bine de doi ani și jumătate de când a revenit pe prima scenă a fotbalului românesc, Bătrâna Doamnă n-a avut un atacant care să marcheze măcar 10 goluri într-un sezon, fie că acesta s-a numit Ioan Hora, Vlad Morar, Cipri Rus, Vali Buhăcianu, sau Filip Dangubic. Alții, precum Adrian Petre, Karolis Laukzemis ori Easton Ongaro au plecat după câteva luni așa cum au venit, cu 1 sau chiar 0 în dreptul golurilor marcate. Nici acest sezon nu a adus rezolvarea problemei. Claudiu Keșeru e o dezamăgire cruntă în ciuda a câteva sclipiri sporadice pierdute în prestații mediocre sau chiar slabe. Speranțe ne-a dat Virgiliu Postolachi, cel despre care în toamnă, după ce ajunsese la borna 5 a golurilor marcate, scriam că îndeplinește în sfârșit visul fanilor arădeni de a avea un golgheter autentic. În acest moment pare că ne-am grăbit deoarece între timp basarabeanul crescut la PSG s-a cam stins din punct de vedere al reușitelor în porțile adverse însă, spre lauda lui, s-a adaptat bine la noul rol de extremă, rol pe care și-l îndeplinește cu abnegație și competență în ciuda unor voci din tribuna I care și la meciul de ieri l-ar fi văzut înlocuit de prin minutul 16.

Și totuși rămâne întrebarea… de marcat cine o face pentru UTA? Ei bine, este posibil să avem în sfârșit un loz câștigător în persoana lui Stefan Milosevic. Atacantul venit de la Podgorica n-a impresionat în meciurile amicale din Antalya, unde în cele trei partide a ieșit în evidență doar printr-o pasă de mare calitate livrată lui Albert Stahl, dar altfel nu prea s-a întâlnit cu mingea, alimentând temerile că ne-am ales cu un nou Laukzemis. Odată însă cu debutul meciurilor pe puncte, sârbul a început să livreze. La Craiova a intrat în ultimele 25 de minute și a avut o bară. Apoi, acasă cu CS Mioveni a jucat întreaga repriză secundă, reușind să marcheze primul său gol în tricoul UTA-ei, reușită umbrită cvasi-total de rezultatul final. A urmat partida de la Ploiești unde Milosevic a greșit grav la golul marcat de târgovișteni dar apoi a marcat un gol anulat discutabil de arbitru iar în repriza secundă i s-a refuzat un penalty. În plus a fost un permanent ghimpe în coasta apărării adverse, schimbarea sa în minutul 70 (alături de cea a lui Paul Anton) fiind sinonimă cu scăderea în joc a echipei noastre, care a dus și la pierderea partidei. Și în sfârșit a venit meciul de ieri când Milosevic a făcut ceea ce trebuie să facă un adevărat număr 9: a marcat; de două ori chiar! A transformat impecabil penalty-ul din minutul 2, după care în minutul 11 s-a descurcat excelent pe un spațiu mic în careul de 6 metri advers, trimițând sigur și elegant mingea în plasă printre picioarele portarului advers. A mai avut și în repriza a doua o bună ocazie de gol când vole-ul său s-a dus puțin peste bara porții adverse. O evoluție excelentă și doar faptul că mai tânărul său coleg Rareș Pop a făcut un meci de senzație, l-a privat de titlul de jucător al meciului.

După meci, Laszlo Balint a ținut să scoată în evidență calitățile elevului său, despre care a mărturisit că a vrut să-l aducă la UTA încă din vara anului 2021: „A fost acea negociere de acum un an și jumătate care din păcate nu a putut fi finalizată pentru că atunci Milosevici era într-un moment foarte bun al carierei sale, cu cifre foarte bune, era foarte curtat și efortul financiar era foarte mare pentru posibilitățile clubului și cred că maxim 2-3 cluburi din prima ligă ar fi avut puterea financiară să-l semneze pe Milosevic în acel moment. Îl cunoșteam foarte bine, avem mare încredere în el, a demonstrat că are calitate, a trecut și el printr-un moment nu foarte bun în toamnă dar iată că își arată calitățile și sunt convins că o să ne ajute foarte mult în tot ceea e ne propunem în acest sezon“ a declarat antrenorul UTA-ei. Cercetând momentul despre care vorbea Laszlo Balint am descoperit că în vara lui 2021 Milosevic avea o cotă de 700.000 de euro pe transfermarkt, una care aproape se dublase față de vara anului anterior, în urma unei jumătăți de sezon bune făcut de sârb în Letonia, la Riga, unde în 13 partide a marcat 10 goluri și a dat 2 pase decisive. Atacantul revenea apoi la clubul de care aparținea, SK Beveren (Belgia), de unde era cumpărat cu 400.000 de euro de israelienii de la Kiryat Shmona.

26 de ani, 1,90 înălțime, forță fizică, agilitate și tehnică la nivel decent și un evident simț al porții adverse; să recunoaștem un mix de calități ofertant care iată este din ce în ce mai productiv în teren. Pentru că până la urmă ce este încurajator la Milosevici e că prestațiile sale au crescut progresiv în calitate de la meci la meci. Așadar… și-a găsit în sfârșit UTA atacantul? Am fi tentați să spunem că da însă e mai bine să fim prudenți și după experiențele trecute, să nu ne grăbim cu concluziile. Dar începutul e mai mult decât încurajator.

(foto: uta-arad.ro)

• Nealcosu spune:

Muntenegreanul e….de-al meu! Da sa nu ne hazardam! Poate, Doamne da….. la anu sa zicem DA, asta da atacant!