Stefanos Stroungis a jucat în repriza secundă a amicalului câștigat ieri de UTA cu FC Ajka la Mako, 1-0. Fundașul grec a revenit în calculele lui Mircea Rednic după o lungă perioadă în care a stat pe margine din cauza unor probleme la inimă.

„Un prim meci amical, am fost în formă bună, am câștigat, e important să ne formăm mentalitatea de învingători și trebuie să continuăm la fel” a declarat apărătorul la finalul meciului de ieri.

Grecul a semnat cu UTA în iulie și chiar a debutat în tricoul „roș-alb”, jucând ultimele 26 de minute ale partidei cu CFR Cluj de la Arad (1-3). Apoi însă, fundașul a aflat că are probleme cu inima și automat a rămas fără viza medicală, fiind nevoit să se întoarcă în Grecia pentru controale medicale amănunțite. Acestea au ieșit bine și fotbalistul a revenit la Arad în august, dar antrenamentele cu echipa le-a început doar în luna noiembrie. Stroungis a reintrat în circuitul echipei în decembrie, fiind prezent chiar pe bancă la meciul din Cupă cu FC Voluntari, iar acum reprezintă din nou o variantă pentru Mircea Rednic în centrul defensivei: „Mă simt bine, sunt refăcut, m-am întors în sfârșit și vreau să ajut echipa la îndeplinirea obiectivului”

„Roș-albii” au intrat luni în semi-cantonamentul pe plan local, iar după amicalul cu Ajka urmează o altă partidă contra unui adversar din liga secundă maghiară, Honved. Cele două formații se vor întâlni sâmbătă, la Budapesta. „Este o perioadă grea de acumulare acum, dar în fotbal trebuie să muncești foarte mult pentru a avea succes. Avem un meci mai greu sâmbătă, trebuie să avem aceeași mentalitate ca să putem să învingem în prima etapă la FCSB” a declarat Stroungis.

Înainte să semneze cu UTA, grecul a mai evoluat doar în țara natală, la Niki Volou și Atromitos.