icimCampioana „en-titre” a României a debutat cu victorie în noua ediţie de campionat. Aşa cum era de aşteptat, echipa arădeană nu a întâmpinat probleme deosebite la Cluj-Napoca, unde a trecut de Universitatea cu 77-51 (27-8, 15-13, 20-18, 15-12). Practic, diferenţa s-a făcut în primul sfert, câştigat categoric, după care „galben-albastrele” şi-au mărit uşor avantajul până la final. A fost un prim meci oficial, în care Jose Araujo a încercat diferite formule de echipă şi scheme de joc, oferindu-le tuturor fetelor şansa de a intra pe teren. S-au remarcat americancele Broomfield, 19 puncte şi 9 recuperări, Williams, 16 şi Engelman 14, secondate de Rhoads 12, Brosovszky 11 (3×3) şi Cosby 5.
Diferenţa s-a făcut în primul sfert
Pentru Univ.Goldiş ICIM au mai jucat Milovanovic, Mercea, Crăciun, Moraru şi Manea, singura indisponibilă fiind în conti­nuare Manta, în recuperare după operaţia la genunchi.
„A fost un prim meci în care noul antrenor a experimentat destul de mult, oferindu-le tuturor jucătoarelor şansa de a intra pe teren. Ne-am asigurat un avantaj confortabil încă din primul sfert, am condus pe întreaga durată a partidei, astfel că singura problemă care                s-a pus a fost diferenţa de scor”, ne-a declarat preşedintele clubului, Marcel Urban.
Sepsi, Alba şi Târgovişte au depăşit suta de puncte
În etapa a doua, Univ.Goldiş ICIM înfruntă sâmbătă BCM Danzio Timişoara, echipă spulberată sâmbătă, în prima rundă, de CSU Alba Iulia, care s-a impus pe Bega cu 100-37! În celelalte meciuri ale primei etape s-au înregistrat rezultatele: Phoenix Galaţi – Rapid Bucureşti 70-80, Olimpia Braşov – Teleorman Alexandria 54-65, Sepsi Sfântu Gheorghe – SCM Craiova 125-43 şi CSM Târgovişte – Nova Vita Târgu Mureş 111-28. Meciul CSM „U” Oradea – CSM Satu Mare se va juca marţi, cu începere de la ora 17.