UTA s-a deplasat la Sankt Veit am Vogau, în Austria, pentru ultimul amical din această perioadă de pregătire, iar „roș-albii” i-au învins cu 7-1 pe cei de la ASK Voitsberg, formație nou-promovată în liga secundă austriacă.

Arădenii au controlat începutul de meci și au reușit să deschidă scorul în minutul 16, când Andrej Fabry a înscris cu un șut pe jos de la marginea careului, după o combinație cu Omondi. Apoi, la ultima fază a reprizei, Ezekiel a scăpat singur după o eroare a defensivei adverse și a tras în bară, dar mingea a ricoșat la Eric Omondi, care a făcut 2-0. „Roș-albii” și-au mărit avantajul în minutul 51, când Halaf a primit mingea în partea stângă și a centrat perfect pentru Raoul Cristea, care a îndeplinit o simplă formalitate. Răzvan Trif a înscris și el, în minutul 58, cu un șut bun dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 17 metri. Austriecii au punctat în minutul 70, cu o lovitură de cap după o fază fixă, dar diferența de patru goluri s-a refăcut mai apoi, când Andrei Dumiter a transformat un penalty. Raoul Cristea a făcut „dubla” în minutul 84, iar scorul final a fost stabilit trei minute mai târziu de Loai Halaf.

În primele două amicale din cantonament, utiștii fuseseră învinși de formații din Bosnia, Borac Banja Luka (2-1) și FK Sarajevo (3-1). Delegația utistă va pleca în această seară spre casă.

Echipa aliniată de UTA în amicalul de astăzi: R. Popa (Mitrovic 60) – Râpă (Anișorac 46), Benga (Iurasciuc 46), Trif, Rodrigues (Calotă 76) – J. Pedro (van Durmen 46), Mihai (Samson 33) – A. David (Dumiter 60), Fabry (Halaf 46), Omondi (Ekmekci 46) – Ezekiel (R. Cristea 46).