FCC UAV Arad a început oficial noul sezon cu o victorie clară, 83-33 în meciul disputat pe teren propriu contra celor de la Sportul Studențesc în primul tur al Cupei României.

Partida a fost decisă, practic, încă de la finalul primului sfert, câștigat de „galben-albastre” la o diferență uriașă, 31-4. A doua repriză mică a aparținut, surprinzător, formației din capitală, 16-15, dar după pauza mare elevele lui Miroslav Popov s-au distanțat și mai mult iar calificarea este ca și asigurată. Filipineza Jack Danielle Animam a fost cea mai bună jucătoare a meciului, cu 25 de puncte și 12 recuperări.

A doua partidă dintre cele două formații se va disputa tot în polivalenta arădeană, mâine, de la ora 17:00.

Formații și marcatoare:

FCC UAV Arad: Animam 25, Jovancevic 14 (1×3), Podar 11 (1×3), Dobă 8, Panait 8 (1×3), Mititelu 7 (1×3), Ciotir 6, Negru 2, Valea 2, Cucu. Antrenor: Miroslav Popov

Sportul Studențesc: B. Sârbu 15 (1×3), Preda 6, Sîrbu 4, Constantinescu 3, Balazsi 2, L. Sârbu 2, Mândruț 1, Lupu, Mihăilescu, Gheorghe, Costescu, Onișoara. Antrenor: Veljko Perovic