Arena „Otto Greffner”din Șiria a adus față în față două foste campioane ale României, ce navighează în apele liniștite ale ligii secunde. Susținută de o mini-galerie în galben-roșu, „Ripi” i-a dat o replică excelentă UTA-ei și chiar a plecat cu toate punctele acasă după un gol în prelungiri. La final, Ionuț Popa a declarat că echipa sa a avut noroc că s-a salvat de la retrogradare, iar cel mult 6-7 jucători ar mai avea ce căuta la anul în „alb-roșu”.
Combatantele au trecut peste perioada de tatonare, iar Hlistei l-a întins pe Rădulescu încă din minutul 3. Mijlocașul de bandă a tras cu șiretul de la 17 metri ușor lateral stânga, iar portarul advers a respins în late­ral. Faza s-a repetat peste exact 4 minute, când, însă, Rădulescu a respins doar până la Buia și „decarul” arădenilor a înscris cu latul din 6 metri. Timișorenii nu s-au descurajat, iar Mediop a amenințat pentru prima oară buturile adverse cu un „cap” prins de Bodea. Tot cu o lovitură de cap (peste poartă, de această dată) a finalizat și Manea după un corner, iar Rădulescu a răspuns prezent la șutul de la distanță al lui D. Popa. Apoi, pe teren a existat o singură formație, cea vizi­tatoare. Două semi-ocazii semnate Mediop și Ungureanu au anunțat golurile. Burlă a greșit la mijlocul terenului, Mediop a pătruns 20 de metri cu mingea la picior, i-a pasat lui Dumiter și acesta a înscris pe sub Bodea din 14 metri. Era minutul 31, iar în următorul s-a făcut 1-2. Dumiter i-a pasat lui Ungureanu, iar acesta a prins un voleu frumos de la 15 metri, ușor lateral stânga. Deși arădenii au preluat din nou posesia, dar nu s-au mai apropiat periculos de poarta adversă până la ultimul fluier al reprizei.
„Bătrâna Doamnă” a început mai bine partea a doua, iar Hlistei l-a mai întrebuințat odată de la distanță pe Rădulescu. Apoi, D. Popa a trimis spectaculos din foarfecă, de la 12 metri, mingea trecând de puțin pe lângă butul din dreapta portarului. Scăpați basma curată, timișorenii
s-au întors în atac, iar Bodea avut treabă la șutul lui Stoi de la marginea careului, dar mai ales la execuțiile din apropiere ale lui Ungureanu și Mediop. Hlistei și-a reluat „meciul” cu Rădulescu, dar goalkeeperul advers a respins mai întâi șutul, iar apoi „torpila” utistului a trecut pe lângă poartă. Hlistei avea să fie mai inspirit la pasă, trimițând una de efect, pentru D. Toma, care a înscris la colțul lung din stânga careului mic. În replică, „Ripi” Ungureanu și Mediop au ajuns în poziții bune de finalizare, dar primul a luftat, iar șutul senegalezului a fost parat de Bodea. Totuși, în minutele de prelungire (90+2), Ripensia avea să dea lovitura. Roșca a fost depășit clar de Mediop, Bodea a respins, însă Bădăuță, venit din spate, a înscris cu latul în plasă: 2-3, rezultat final
și certitudinea salvării de la retro­gradare pentru formația de pe Bega.
Formații: UTA: Bodea – Polgar (81 Polgar), Roșca, Manea, Burlă – Jorza (56 D. Toma), Tănase – Buia (67 A. Iuga), Petra, Hlistei – D. Popa
Ripensia: I. Rădulescu – Ad. Popa, Apro, M. Toma (60 Bocșan), C. Toma – Stoi, L. Tudor (81 Burdeț) – Mediop, Ad. Ungureanu, Golda – Dumiter (71 Bădăuță). Arbitri: Denis Haidiner (Hunedoara) – Marian Truță (Băbeni – Vâlcea), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea).
Rezervă: Szabolcs Szekely (Carei – Satu Mare)
Observatori FRF: Vasile Marc (Cluj) și Viorel Lolea (Reșița)

Liga a II-a, etapa a XXXV-a

Ştiinţa Miroslava – Sportul Snagov 2-3, CS Baloteşti – Chindia Târgovişte 0-0, AFC Hermannstadt – Metaloglobus Bucureşti 0-0, ASU Politehnica Timişoara – Foresta Suceava 2-0, Pandurii Târgu Jiu – Luceafărul Oradea 1-1, UTA Arad – Ripensia Timişoara 2-3, CS Afumaţi – FC Argeş 1-1, Olimpia Satu Mare – ASA Târgu Mureş nu se dipută

20. Satu Mare 34 6 2 26 19-78 -50

Etapa următoare ( 19-21 mai): Ripensia – Pandurii, Metaloglobus – Balotești, Chindia – Afumați, Snagov – Mioveni, Luceafărul – ASU Poli, Suceava – Miroslava, Clinceni – Hermannstadt, FC Argeș – Călărași, Brăila – Olimpia 3-0 (f.j.), Tg. Mureș – UTA 0-3 (f.j.),