Nici la a doua apariţie în faţa propriilor suporteri, „Bătrâna Doamnă” nu a cunoscut gustul victoriei. De data aceasta marcat, prin Burlă, dar nu a putut întoarce golul lui Năstăsie primit la o gravă greşeală în defensivă. Şi asta, în ciuda dominării teritoriale şi a numeroaselor ocazii create după pauză. Cu 8 puncte acumulate (6 în deplasare) din 12 posibile, UTA nu e tocmai în poziţia pe care o aştepta specialiştii, dovedindu-se încă odată că numele jucătorilor nu ţin loc de rezultate.
UTA a început în forță disputa cu Mioveniul, instalându-se în jumătatea adversă încă din start. După două centrări ale lui Adili care au fost respinse de defensiva oaspete, arădenii au avut și prima ocazie prin Curtuiuș, dar reluarea sa cu capul pe spate, în urma unui corner, a fost reținută de Sima de pe linia porții. Minutul 10 a adus șutul lui Tănase de la 25 de metri cu mingea țopâind în fața lui Sima, dar și cu portarul Mioveniului reușind să respingă în corner în cele din urmă. Forcingul ofensiv și-a atins scopul în minutul 20 pentru UTA. Mai întâi, Asani a luat o acțiune pe cont propriu de la 30 de metri, a pătruns în careu, dar șutul său a fost respins de Sima în corner, pentru ca apoi să se deschidă tabela. Din execuția de la colțul terenului a lui Strătilă a ajuns la Curtuiuș în careu, acesta a reluat pe spate, iar Burlă a împins mingea în plasă din 6 metri cu toată opoziția portarului celor de la Mioveni. Bucuria a fost însă de scurtă durată, pentru că după doar trei minute oaspeții au reușit egalarea. Utiștii au încercat să iasă cu mingea la picior din preajma careului, însă s-au bâlbâit, balonul a ajuns la Năstăsie, care a tras fără speranțe pentru Grahovac de la 16 metri. Curtuiuș putea marca golul doi pentru arădeni, dar execuția sa cu capul a trecut puțin pe lângă poartă. Adili a avut și el o șansă bună cu zece minute înainte de final, printr-un șut din voleu peste poartă. Până la finalul primei reprize s-a mai consemnat doar accidentarea lui Prună, care s-a ciocnit de Gugu și a fost înlocuit cu Stahl.
Primul sfert al actului secund a fost lipsit de sare și piper. De abia în minutul 60 a venit prima ocazie a părții secunde, Curtuiuș reluând pe spate, din 14 metri, centrarea lui Stahl, cu mingea ocolind de puțin buturile adverse. Mioveniul a replicat prin Tirică, al cărui șut de la 25 de metri a fost respins de Grahovac în corner. Intrat pe teren în locul lui Buleică, Roman a ratat și el, cu capul, în urma centrării lui Strătilă. „Roș-albii” au început să domine copios după minutul 75, și-au masat adversarul în careu,  dar tot Roman a greșit ținta cu capul. Nici Curtuiuș sau Asani nu au fost mai preciși, ceva mai periculos fiind noul intrat Cârstocea, cu un șut respins cu greu de Sima. Din faza fixă rezultată Ciucă a reluat cu capul de la 7 metri puțin peste. Finalul partidei a însemnat un asalt al UTA-ei spre poarta adversă. Mai ales din cornere arădenii au forțat, dar execuțiile cu capul ale lui Curtuiuș sau Burlă au trecut pe lângă poartă. A mai avut și Ciucă un șut din 14 metri blocat de defensiva celor de la Mioveni, așa că partida s-a terminat la egalitate: 1-1.
UTA: Grahovac – Adili, Scutaru, Ciucă, Burlă – Tănase, Asani – Strătilă (min. 74 – Cârstocea), Prună (min. 39 – Stahl), Buleică (min. 56 – Roman) – Curtuiuș
CS Mioveni: Sima – Tirică, Gugu, Ichim, Stoica – Lazăr, Mîrzeanu, Rădescu (min. 81 – Pirtea), Andor – Florescu (min. 61 – Burnea), Năstăsie (min. 90 – Ene)
Arbitri: Robert Dumitru (Sfântul Gheorghe) – Cosmin Vatamanu, Mihăiță Necula. Rezervă: Szabolcs Kovacs.
Observatori FRF: Radu Bâtea, Ioan Mureșan
***
Alte rezultate din etapa intermediară a Ligii a II-a la fotbal, cea cu numărul patru: Ripensia Timi­șoara – ASA Târgu Mureș   3 -2, CS Sportul Snagov – CS Afumaţi 2 – 0, AFC Dunărea 2005 Călăraşi – CS Baloteşti   2 – 1, CS FC Olimpia 2010 Satu Mare – AFC Hermannstadt   2 – 0, CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu – ACS FC Academica Clinceni   1 – 2, ACS ASU Politehnica Timișoara – FC Metaloglobus Bucureşti   0 – 2, CS Ştiinţa Miroslava – AFC Chindia Târgovişte   0 – 9, ACS Foresta Suceava – FC Argeș Pitești   0 – 2, CS Luceafărul Oradea – ACS Dacia Unirea Brăila   3 – 4.
În clasament: 1. Ripensia 12 p, 3. ASA Tg. Mureș 9p, 3. Hermannstadt 9p, 4. UTA 8p, 5. Mioveni 8p.