Dacă nu venea oferta campioanei ediției precedente a Ligii a IV-a Arad, Lucian Ciba era astăzi antrenorul Frontierei Curtici. Prin urmare, vizita la Graniță a avut importanța sa, atât pentru „principalul” liderului, cât și pentru „principalul” curticenilor, Dinu Maghici. „S-a văzut de la o poștă că au jucat cu o ambiție în plus și merită felicitați pentru asta.
S-au mobilizat exemplar, au abordat meciul foarte serios și ne-au pus probleme”, a punctat Ciba.
Prima repriză a aparținut gazdelor și a avut două situații bune, prin Zoica și Prica. Pecicanii și-au revenit după pauză, au dominat teritorial partida și, în cele din urmă, au obținut un succes foarte important. În minutul 78, Pleșca l-a faultat în careu pe Băd, iar Peii nu a greșit de la punctul cu var. La un minut după, marcatorul golului avea să fie eli­minat de pe teren, condiții în care Curticiul a încercat să atace cu toate liniile. Dar, defensiva vizitatorilor a rezistat cu brio, iar pe două-trei contre se putea face chiar 0-2.
„Mi-a fost teamă de acest joc, fiindcă din primul unsprezece am putut antrena așa cum aș fi vrut eu doar cinci jucători. Gabor era suspendat, Istin și Ponta au avut probleme medicale, iar Arsene și Răzvan Fritea nu s-au pregătit aproape deloc. În această dimineață (n.a. sâmbătă) nici nu știam cu cine voi intra pe teren la Curtici, condiții în care eram mulțumit cu orice rezultat. Dar, băiețiii au strâns rândurile din nou, s-au sacrificat în special mijlocașii noștri centrali și, chiar dacă am făcut o primă repriză mai slabă, eu zic că am meritat victoria după cum am evoluat în repriza a adoua. Am avut atitudine bună, ne-am apărat exemplar și după ce am rămas în zece. E al doilea meci consecutiv când terminăm în inferioritate numerică și reușim să obținem maxim”,ne-a mărturisit Lucian Ciba, care a adunat 21 de puncte din 21 posibile la „cârma” Progresului.
Frontiera: Iacob – Don, Crişan, Pleşca, Morariu – Gavris ( Cotoc), Nedea (Gheorghieş), Avrămuţiu, Zoica – Prică, Hanc.
Pecica: Rus – Moldovan, Vasilca. Şiclovan, V. Fritea – Ilinca ( Hans), Arsene, R Fritea ( Covaci) , Gherghel ( Fabian) –  Trif ( Băd), Peii
Arbitri: Tudor Jurcă – Cristian Coroban, Emil Arsa Observatori AJF: Dorin Vătran și Daniel Scridon