În urmă cu 11 luni de zile, Victoria Zăbrani sărbătorea la Șiria cucerirea Cupei României, în varianta sa județeană, după 36 de ani de pauză. Miercuri, tot pe arena „Otto Grefner”, trupa în roșu și alb a pierdut șansa de a-și apăra trofeul și asta pentru că Păulișul s-a dovedit echipa mai pragmatică. Iar trupa lui Maghici o învinge pentru a doua oară în această primăvară pe cea a lui Leo Pința și începe să viseze la trofeu, deși e clar că va porni cu șansa a doua în fața celei mai bune echipe din județ, Progresul Pecica.
Cum s-au marcat golurile:
1-0 (min. 33): Țuța centrează de pe dreapta, Brutyo respinge și după două șuturi în blocaj, Băd preia pe piept și înscrie din 6 metri, sub transversală
1-1 (min. 35): După un corner bătut de pe stânga, Pleșca reia cu capul de la colțul scurt, Bier și Hodan ating mingea tot cu capul, dar mingea prinde efect și intră în plasă
2-1 (min. 55): Mandache primește o minge pe drepta și trimite la colțul scurt din 7 metri
2-2 (min. 77): Ardelean dă penalty după un fault al lui Țuța asupra lui D. Calancea, care și transformă
2-3 (min. 81) Din nou penalty pentru Păuliș, după un fault al lui Gherghel asupra lui Adi Popa și tot D. Calancea marchează de la punctul cu var
Victoria Zăbrani ratează și ultimul obiectiv stagional și, bineînțeles, șansa de a-și apăra trofeul cucerit cu Cristi Irimia la timonă. „Am pierdut pe mâna noastră, e a doua înfrângere din această primăvară cu Păulișul. Nu am mai trăit așa ceva în cariera mea, adică să primesc trei goluri de la o echipă ce nu a dat vreun șut la poartă. La 2-1, am avut jocul în mână, dar ne-am bătut joc de ocazii și întotdeauna ocaziile se răzbună la fotbal. Trebuia să ne vedem mai departe de joc și de atitudine. Când scapi de 4-5 ori în superioritate numerică și nu reușești să finalizezi după care te repliezi cu un tempo moderat, ce mai putem spune? Nu mă mai leg și de arbitraj, asta este…”, au fost cuvintele lui Leo Pința la finalul disputei de la Șiria.
După o clasare în Top 6 în stagiunea precedentă a Ligii a IV-a, Păulișana are șansa să cucerească și un trofeu. „Am reușit a doua victorie împotriva Zăbraniului în acest an, dar aceasta e și mai prețioasă ca cea din campionat. Vreau să îi felicit pe băieți pentru tăria de ca­racter, pentru suferința din teren, pentru cum au respectat registrul tactic. Am lăsat Zăbraniul să controleze jocul în prima repriză pentru că au jucători experimentați și am acționat pe contraatac, iar în repriza a doua am știut că nu vor putea ține același ritm. Am luat primul gol la o nesincronizare între jucători, știam că urcă mult pe benzi, dar a fost o scăpare de marcaj. Am revenit rapid după o fază fixă lucrată la antrenamente, apoi în repriza a doua îmi pare rău că nu am scos mai repede un «închizător» și să joc cu două vârfuri. Al doilea gol al lor a fost o greșeală de arbitraj, a fost fault la Gîlcă, jucătorii mei s-au oprit, nu trebuia….Dar, după schimbarea tactică am întors rezultatul, cele două penalty-uri au fost corect acordate. A fost un joc echilibrat au mai fost ocazii, putea câștiga oricine. Ne batem și cu Pecica, dar azi vrem să ne bucurăm. Acest succes, eu și băieții i-l dedicăm tatălui meu, Nelu Maghici, care și-a sărbătorit ziua de naștere chiar miercuri”, a spus Dinu Maghici, „principalul” trupei din Podgorie.
Zăbrani: Mitrea – Țuța (90 Bubuș), Bier, Pașcu, Topai – Hodan, Simion – Takenori, Gherghel, Mandache – Băd.
Păuliș: Brutyo – E. Calancea, Adam, Pleșca, Ambruș – Iacov, Itu (63 Bogdan) – Ad. Popa, Grigorean, C. Gîlcă – D. Calancea.
Arbitri: Mircea Ardelean – Gabriel Hărduț, Cristian Cășuț
Observatori: Romulus Tănăsescu, Gheorghe Sfăt