La capătul unui meci spectaculos pe Arena „Francisc Neuman”, UTA a învins divizionara secundă CSM Reșița cu 4-3. Cîmpanu a deschis scorul în partida amicală, iar Dumiter a dublat avantajul arădenilor. Scorul pauzei, 2-1, a fost stabilit de Burlacu, dar Kadiri a refăcut diferența de două goluri în partea secundă. Omondi a marcat cel mai frumos gol al disputei, cu o execuție la vinclu din lovitură liberă, iar apoi reșițenii au mai înscris de două ori, prin I. Doană și Dudea.

Mircea Rednic nu i-a avut la dispoziție pe internaționalii Popa, Conte și Mihai, dar nici pe accidentații Iliev și Tsouka. Cu excepția lui Costache, care a fost menajat, tehnicianul a oferit minute tutoror fotbaliștilor din lot, inclusiv ultimelor achiziții Vuletich și Dussaut.

Antrenorul secund al UTA-ei, Sorin Rădoi, a tras concluziile la final: „Atâta timp cât ai un gazon atât de bun așa cum avem noi, este o plăcere să joci. Aș vrea în primul rând să mulțumesc celor de la Reșița pentru că au venit. A fost un amical bun, pentru că am putut și noi să dăm șanse tuturor jucătorilor să joace, mai ales ținând cont că în această săptămână am încercat să îi stoarcem puțin de energie, și ne bucurăm că am terminat cu toții sănătoși. De când am venit eu, a fost una dintre cele mai grele săptămâni pe care le-au avut băieții și acesta a fost scopul nostru, de a da minute tuturor, de asta am încercat să împărțim reprizele și eu zic că a fost un joc foarte bun. Pe Costache l-am menajat, nu are niciun fel de problemă, e ok, dar trebuie să avem puțină răbdare. El nu a făcut pregătire și făcând lucrurile foarte bine în aceste zile am preferat să-l odihnim pentru acest meci. Vuletich a venit de trei zile, e normal, de asta i-am și dat 20 de minute, pentru că trebuie să programăm și noi lucrurile pentru el. Mai are încă o săptămână la dispoziție până la primul meci oficial. Noi sperăm să fie sănătos, să se antreneze la fel, pentru că s-a antrenat foarte bine”

Despre duelul de la Arad a vorbit și tehnicianul formației din Reșița, Flavius Stoican: „Un gazon senzațional și vreau să felicit oamenii care s-au ocupat de înlocuirea fostului gazon, pentru că, într-adevăr, poți să joci fotbal. În ceea ce privește meciul, au fost goluri frumoase, goluri multe, un antrenament reușit. O singură supărare am, faptul că s-a accidentat Damian Isac, un jucător în care eu cred foarte mult. Dar, important este ca el să nu cedeze. Nu doar eu, ci și colegii lui, președintele clubului, oamenii care îl cunosc, așteptăm să revină, pentru că are un potențial enorm. Vreau să felicit și echipa gazdă, pentru că într-adevăr joacă fotbal, vreau să-l felicit pe nea Mircea, pentru că au reușit să fie acolo sus în clasament sau cel puțin să se bată la porțile play-off-ului, nu este ușor. La fel de adevărat e că noi trebuie să ne îmbunătățim jocul, pentru că ne așteaptă și pe noi o partidă grea cu cei de la Corvinul Hunedoara. Una peste alta, un antrenament reușit, cu un ritm foarte bun, ocazii și de o parte și de alta, situații bune de poartă, pase bune, dar și mai puțin bune, învățăm din toate”

Superliga se reia în weekend-ul viitor, cu etapa a 13-a, în cadrul căreia UTA va juca în deplasare pe terenul lui Sepsi.

UTA: Mitrovic – Râpă (46 Dussaut), Poulolo (46 Trif), Benga, Mabea (73 Cristea) – Hrezdac (46 Van Durmen), Pedro (64 Borcea) – Câmpanu (46 Samson, 70 Vuletich), Fabry (46 Zsori), Ghezali (46 Omondi) – Dumiter (46 Kadiri).

Reșița: Goga (30 Dincă, 64 Căpățână) – Bărboianu (46 Dolghi), Elton da Silva (46 Bocșan), Rimovecz (46 Adamcsik) – Gurin (46 Gomboș, 70 Jerdea), Fărăgău (46 Dudea), Isac (14 Cioiu, 70 Lascu), Chera (46 Negru) – Șteau (55 Tucaliuc), Chicho (46 Angelov, 70 Samake), Burlacu (46 Doană).

Arbitri: Alexandru Gornic – Casian Băla, Cristian Cășuț