Predispoziția la suspendări a lui Idriz Batha precum și evoluțiile neconvingătoare ale lui Damian Isac, au determinat staff-ul UTA-ei să caute încă o soluție, pentru postul de mijlocaș defensiv sau de „șesar“, așa cum spune antrenorii. Din informațiile pe care le avem, jucătorul ales este Paul Anton, un mijlocaș cu meciuri în echipa națională, care s-a făcut remarcat în campionatul României la Bisitrța, Pandurii și Dinamo și care tocmai și-a reziliat contractul cu echipa spaniolă de ligă secundă, Ponferradina.

Anton are 31 de ani împliniți pe 10 mai și și-a făcut junioratul la Gloria Bistrița, echipă pentru care a și debutat în prima ligă după două peripluri ca jucător împrumutat, la Delta Tulcea și FCM Târgu Mureș. În 2013 se transferă la Pandurii Târgu Jiu, echipă aflată pe val și cu care va juca în Europa League. Este „ochit“ de Dinamo în 2015 unde face un sezon remarcabil, care îi aduce un împrumut la Getafe. A jucat 32 de meciuri pentru echipa spaniolă, cu care a promovat în prima ligă, marcând și două goluri, dar cei de acolo nu i-au activat împrumutul, astfel că s-a întors la Dinamo. În 2018 se transferă în Rusia la Anzi Makhachkala și apoi la Samara, de unde revine la Dinamo în 2020. A stat în „Ștefan cel Mare“ doar un an, transferându-se în vara anului trecut, așa cum spuneam, la Ponferradina.

Este un jucător cu multă experiență acumulată în carieră. Are 170 de meciuri jucate pe prima scenă a fotbalului românesc, 59 de meciuri în a doua ligă spaniolă și 55 în campionatul Rusiei. La acestea se mai adaugă 10 apariții în tricoul echipei naționale, pentru care a debutat în 2018, într-un amical cu Israel, câștigat în deplasare cu 2-1. A jucat cele mai multe minute pentru tricolori în mandatul lui Cosmin Contra, ultimul său meci la echipa reprezentativă fiind remiza din 2019, 1-1 de pe teren propriu cu Norvegia, din preliminariile Campionatului European. Mai are în palmares și 6 meciuri pentru naționala de tineret.

Cea mai mare sumă de transfer plătită pentru el a fost de 400.000 de euro, bani pe care cei de la Anzhi i-au achitat în contul lui Dinamo, în 2018, urmând ca doi ani mai târziu să îl vândă pe aceeași sumă la Samara. În ultimii 6  ani cota sa de piață, conform transfermarkt, a rămas constant între 1 și 1,5 milioane, situându-se acum la valoarea de 800.000 de euro. La ultima sa echipă a evoluat în sezonul trecut în 28 de meciuri în campionat, având o medie de aproape 41 de minute pe meci. A jucat de 9 ori mai mult de o repriză, nefiind niciodată integralist. Acestor partide li se mai adaugă alte trei în Cupa Spaniei. În acest sezon a evoluat doar 3 minute, într-un meci de campionat pe 28 august. Ultima sa apariție mai consistentă a fost pe 28 mai, în ultima etapă a sezonului trecut, când a jucat 45 de minute.

(foto: orangesport.ro)