trabalkaEtapă intermediară de ținut pentru juniorii republicani ai Aradului. În campionatul celor mari, UTA a învins Poli Timișoara în vechiul derby la ultima fază, iar cei de la UTA Bătrâna Doamnă și-au coroborat rezultatul cu victoria clară de la Lugoj și sunt siguri de calificarea în play-off!
Băieții lui Sandu Gaica și Poli au oferit un meci încins pe ICRTI, decis în prelungiri de Kevin Trabalka – golgeterul alb-roșiilor (10 goluri în 7 me­ciuri jucate în 2014, plus alte 6 în turul campionatului) a primit o minge în careu și l-a executat cu mult sânge rece pe portar în minutul 90+3, aducând o victorie de suflet pentru juniorii utiști. Trabalka a fost nașul celor de pe malul Begăi și în turul campionatului, UTA câștigând atunci cu 3-2, iar vârful care are un gol și în Divizia B pentru arădeni a bifat o „dublă”. Al doilea gol îl înscria tot în prelungiri (90+2). În duelul juniorilor B, Poli s-a impus categoric, cu 5-0.
În același timp, UTA Bătrâna Doamnă și-a asigurat matematic calificarea în play-off după ce a trecut fără probleme de CSS Lugoj, în deplasare, cu 5-0. Pentru team-ul condus de Viorel Erdei au înscris Șerban (2), Marinescu (2) și Ghergar.
La juniori B, trupa lui Cristi Păcurar şi Francisc Tisza și-a consolidat primul loc, victorie cu 2-1 la Lugoj, grație a două goluri marcate de Petre. Sezonul regulat în campionatul național al juniorilor se încheie duminică, 6 aprilie, cu meciurile UTA Bătrâna Doamnă – Cetate Deva și FC Hunedoara – UTA.