Declarațiile foarte ambițioase de dinainte de meci se întorc acum împotriva antrenorului și a jucătorilor noștri. O remiză în deplasare nu este un rezultat de lepădat însă atunci când afirmi sus și tare că vrei victoria și doar victoria, e firesc să fi judecat în funcție de obiectivul autoimpus. Din păcate, după prima reriză echipa noastră n-ar fi meritat poate nici acest punct. Au fost 20 de minute aproape catastrofale, cu o apărare foarte ezitantă, după care am echilibrat meciul dar prestația ofensivă a fost mediocră. După pauză lucrurile s-au schimbat radical și Bătrâna Doamnă chiar a făcut un joc bun însă n-a reușit decât să egaleze. Pe cale de consecință, media dintre o primă repriză slabă și una secundă bună, nu putea fi decât un rezultat de egalitate.

Laszlo Balint a început cu un prim 11 din care nu a făcut parte niciun nou venit. Willie Barbosa n-a putut fi înregistrat deoarece nu i-a venit cartea verde iar Benzar și Milosevic au luat loc pe bancă. În plus, Balauru răcit și Isac tot cu o problemă medicală, au subțiat și mai mult lotul echipei noastre, care a lăsat chiar necompletat un loc pe banca de rezerve. O altă lipsă a partidei l-a constituit sistemul VAR, nefuncțional astăzi la stadionul din Craiova, din motive tehnice.

Gazdele au prima ocazie în minutul 4, când Bahassa trage puternic din unghi dar Iacob respinge cu piciorul. FCU a continuat să domine dar nu și-a mai creat alte situații periculoase. Scăpată de presiunea primului sfert de oră, UTA a reușit să echilibreze partida însă periculul vine tot la poarta lui Iacob, în minutul 20, când Hoxhallari deviază decisiv în corner un șut violent al lui Asamoah din interiorul careului. Peste 2 minute însă va fi 1-0. Chițu și Bahassa fac franjuri apărarea UTA-ei, aripa stângă a oltenilor în lobează pe Iacob și Baeten împinge din doi metri mingea în poarta goală. UTA ar fi putut egala imediat dar Cascini reia puțin peste transversală o lovitură liberă executată de Ubbink și care l-a găsit pe mijlocașul argentinian complet liber în careu.  Stahl are și el apoi o acțiune promițătoare, încheiată însă cu un șut mult peste poartă. Echipa noastră a avut mai mult inițiativa după golul primit dar a avut dificultăți în a găsi mijloacele de a depăși apărarea foarte bine așezată a oltenilor. A reușit să o facă până la urmă Keșeru în minutul 37, când a găsit un culoar de șut de la marginea careului de 16 metri dar torpila sa a fost respinsă în corner de Gurău. Peste două minute Batha a tras și el din poziție bună dar a făcut-o mult peste poartă. Până la urmă, oltenii au intrat cu avantaj la cabine, după o repriză în care au fost mai eficienți în porțiunea de timp pe care au dominat-o.

Primele 45 de minute l-au convins și pe Laszlo Balint că Dobrescu, mai ales pe un teren foarte bun, este sub nivelul de viteză al primului eșalon, astfel că Andrei Chindriș a intrat pe post de fundaș central iar Hoxhallari a trecut fundaș stânga. UTA a început bine repriza secundă, cu o lovitură liberă excelent executată de Ubbink, dar Chindriș ratează de puțin întâlnirea cu o minge care a traversat careul de 6 metri. Rareș Pop a avut apoi o acțiune foarte frumoasă dar pe care o strică la final, preferând un dribling în plus în locul unei pase în mijlocul careului, unde avea coechipieri demarcați. Ubbink are și el apoi o acțiune personală încheiată cu șut pe lângă poartă. La puțin peste 10 minute de la reluare, UTA l-a pierdut pe Stahl accidentat, locul acestuia fiind luat de Postolachi. Este rândul gazdelor apoi să creeze pericol prin același Bahassa, care scapă din nou de Vukcevic în banda dreaptă, centrează în mijlocul careului, de unde apărarea noastră reușește să degajeze după două șuturi blocate ale oltenilor. Revenită în atac, UTA are o nouă ocazie în minutul 62, când Keșeru execută peste poartă o lovitură liberă de la 17 metri. Deși jocul curge în favoarea UTA-ei, tot Laszlo Balint este cel care mută, trimițându-i în teren pe Anton și Milosevic în locul lui Cascini și Keșeru. Noul atacant al UTA-ei a fost foarte aproape de gol la jumătatea reprizei, când în urma unui corner a reluat cu capul în bară după care Huyghebaert a degajat de pe linia porții. Vine și golul în minutul 72: Postolachi e angajat excelent pe culoar de Ubbink iar basarabeanul îl execută cu sânge rece pe Gurău. 1-1! Imediat după gol face și Nicolo Napoli prima schimbare, trimițându-l pe teren pe Ganea în locul lui Chițu. UTA a rămas însă în atac și a continuat să caute și golul victoriei în fața unui adversar anesteziat care nu a reușit să iasă din scenariul defensiv autoimpus după deschiderea scorului. În apărare însă greșim și suntem aproape de a le face cadou gazdelor un gol la o minge respinsă greșit dar Asamoah nu reușește să intercepteze un balon la câțiva metri de poarta lui Iacob. La intrarea în ultimele 10 minute începe și FCU să pună tot mai multă presiune pe careul UTA-ei, fiind echipa mai dezavantajată de scor. Laszlo Balint își epuizează schimbările în minutul 85, trimițându-l pe Șteau în locul lui Rareș Pop. Schimbă și Napoli, introducând, culmea, un fundaș, pe Mascarenhas, care îl înlocuiește pe Bahassa. Ultimele minute au fost destul de confuze și niciuna dintre echipe nu a mai reușit să creeze pericol.

UTA și-a propus victoria în acest meci și probabil că ar fi obținut-o dacă nivelul jocului din prima repriză s-ar fi apropiat de ceea ce a oferit echipa noastră în partea a doua a meciului. Într-adevăr, ce am văzut după pauză poate da speranțe suporterilor însă la fel de adevărat este că UTA a mai făcut în acest sezon reprize sau bucăți de meci bune. Ceea ce lipsește e constanța pe toată durata meciului și, pe cale de consecință, scopul final al jocului: rezultatul.

FC U Craiova 1948 – UTA  1-1 (1-0)

• Au marcat: Baeten (22) / Postolachi (72)
  • Cartonașe galbene: Assamoah / Cascini, Anton
  • FCU: Gurău – Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert – Albu, Asamoah – Baeten, Bauza (cpt), Bahassa (87. Mascarenhas) – Chițu (73. Ganea). Rezerve: Popa – Grigore, Blidar, Zanfir, Van Durmen, Ibrahim, Bănuță. Antrenor: Nicolo Napoli
  • UTA: Iacob – Vukcevic, Benga (cpt), Hoxhallari, Dobrescu (46. Chindriș) – Batha, Cascini (65. Anton) – Pop (85. Șteau), Ubbink, Stahl (57. Postolachi) – Keșeru (65. Milosevic). Rezerve: Mociu – Benzar, Erico, Milosevic. Antrenor: Laszlo Balint
  • Arbitri: Central: Kovacs Szabolcs (Carei) / Asistenți: Ciprian Danșa (Satu Mare), Mircea Orbuleț (București) / Oficial 4: Andrei Moroiță (Ploiești) / Observatori: Arbitraj (FRF): Nicolae Marodin (București) /  Joc (LPF): Cătălin Popa (Vaslui)