România U21 a obținut o victorie importantă în grupa de calificare pentru Campionatul European de anul viitor, 6-2 în deplasare cu Muntenegru. Cei doi fotbaliști ai UTA-ei convocați pentru această acţiune de selecționerul Daniel Pancu, portarul Robert Popa și mijlocașul Cristian Mihai, au fost rezerve neutilizate la duelul de pe City Stadium Nikšić, în timp ce arădeanul Cătălin Vulturar nu s-a aflat nici măcar pe bancă.

După un început bun de partidă, în care au dominat ostilităţile, „tricolorii” au deschis scorul în minutul 16. Pantea a centrat din dreapta, iar Louis Munteanu a punctat cu o lovitură de cap pe care portarul Ivezic nu a reușit să o respingă. Gazdele au egalat cinci minute mai târziu prin execuția spectaculoasă a lui Nikola Janjić, care a trimis mingea în poarta lui Sava direct dintr-o lovitură de colț. Scorul pauzei a fost stabilit de același Louis Munteanu, atacantul lui CFR Cluj realizând „dubla” cu un șut pe jos, lângă bară. România și-a dublat avantajul în minutul 52: Borza a trimis o pasă excepțională peste defensiva adversă până la Rareș Ilie, care l-a lobat elegant pe portarul Ivezic și a împins mingea în poartă cu capul. Octavian Popescu a făcut 4-1 cu un șut din unghi, care a fost deviat de fundașul Djuric înainte de a intra în poartă, iar apoi muntenegrenii au redus din nou din diferență, prin torpila lui Balsa Mrvaljević. Louis Munteanu şi-a completat hat-trick-ul în minutul 74, cu o execuție frumoasă din voleu de la 16 metri, iar Mihnea Rădulescu a stabilit scorul final un sfert de oră mai târziu cu un lob peste Ivezic după un assist oferit chiar de portarul Sava.

Elevii lui Daniel Pancu au urcat pe primul loc în grupă după această victorie, dar ar putea fi depășiți de Elveția sau Finlanda, care se vor întâlni în meci direct în această seară, de la ora 21:00. În ultima etapă, România va întâlni Elveția la București, iar Finlanda va evolua pe teren propriu cu Muntenegru.

România: 1. Sava – 2. Pantea (18. Maftei 68), 13. Dănuleasă, 5. Akdağ, 11. Borza – 6. Perianu, 8. Grameni – 7. Stoica (20. Rădulescu 68), 19. Ilie (17. Corbu 68), 10. Popescu (16. Silaghi 68) – 9. Munteanu (22. Blănuță 78). Rezerve: 12. Popa – 4. Amzăr, 14. Licsandru, 21. Mihai. Selecționer: Daniel Pancu

Muntenegru: 1. Ivezić – 18. Pajović (17. N. Vuković, 85), 5. Đurić, 20. Malentijević, 19. Gašević – 8. Ćetković (21. Bajović 67), 6. Bulatović (11. D. Vuković 46) – 16. Janjić (22. Juković 85), 10. Bakić, 7. Čavor (15. Mrvaljević 46) – 9. Perišić. Rezerve: 12. Joksimović – 2. Dakić, 4. Franeta, 23. Gjelaj. Selecționer: Nikola Rakojević