România U20 a învins Anglia cu 2-0 în meciul disputat astăzi pe stadionul „Arcul de Triumf” din capitală în cadrul turneului amical Under 20 Elite League.

Titularizat de selecționerul Costin Curelea, Cristian Mihai a deschis scorul în minutul 5 al partidei cu o execuție superbă. Un balon pierdut de Musi la 20 de metri a sărit la mijlocașul UTA-ei, care a trimis o torpilă în plasa laterală a porții apărate de Goodman.

„Tricolorii” și-au dublat avantajul în minutul 16: Musi a fost faultat în careu de goalkeeperul advers, iar Atanas Trică a transformat lovitura de la 11 metri. Jocul a fost dominat în totalitate de englezi și, pe lângă cele două goluri, România nu s-a apropiat de poarta adversă până la pauză. Oaspeții au primit și ei un penalty în prelungirile primei reprize, dar Scarlett a executat slab, pe lângă poartă.

Mihai a părăsit terenul la pauză, fiind înlocuit de Strata. Și mitanul secund s-a desfășurat sub aceleași coordonate, cu Anglia în control, dar oaspeții nu au reușit să îl învingă pe Robert Popa și România a obținut o victorie de prestigiu împotriva unui adversar important. Pentru echipa pregătită de Costin Curelea urmează un meci la Fredrikstad, împotriva Norvegiei, luni, de la ora 15:00.

România: R. Popa – Sîrbu (Gergely 87), Duțu, Rimovecz, Șuteu (Oltean 87) – G. David (Sfaiț 73), Szilagyi (Martinovic 87), C. Mihai (Strata 46) – Musi (Pandele 73), A. Trică (V. Dumitrache 46), Bodișteanu (D. Andrei 55). Rezerve neutilizate: Borbei, Dincă – Dănuleasă, Radaslavescu. Selecționer: Costin Curelea

Anglia: Goodman – R. Edwards, Katongo (Abbey 68), L. Hall – R. Andrews, Gore (Webster 68), Gyabi (Arblaster 61), Forson (Olakigbe 68) – Scarlett (Joseph 68), Burstow (Mubama 61), Devine (Soglo 80). Rezerve neutilizate: Whitworth, Setford. Selecționer: Joe Edwards