UTA a obţinut în seara asta o victorie uriaşă nu doar prin prisma celor 3 puncte ci mai ales în ceea ce priveşte moralul acestei echipe. În faţa unui stadion vibrant şi fierbinte, echipa noastră a ştiut să sufere cu abnegaţie şi concentrare, aşteptând momentele potrivite pentru a lovi decisiv. UTA a deschis repede scorul dar oaspeţii au replicat imediat. A urma o repriză dominată clar de FCSB dar apărarea noastră a fost impecabilă. Repriza secundă a început la fel dar UTA, chiar în condiţiile în care a rămas fără Benga şi Otele a menţinut ridicat nivelul de concentrare şi angajament. Postolachi a lovit într-un moment psihologic extrem de important după care întreg jocul s-a schimbat. Ubbink a făcut 3-1 şi zarurile au fost aruncate. Cele 9 minute de prelungire aberante dictate de Chivulete n-au făcut decât să confinţească superioritatea UTA-ei care câştigă într-o manieră entuziasmantă

Cele mai importante faze ale meciului:

Min.13: Prima fază periculoasă aparţine oaspeţilor, Edjouma trage de la 18 metri pe lângă poarta lui Kucher.

Min.15: GOL UTA! Acţiune impetuoasă a lui Otele în banda stângă, nigerianul centrează la marginea careului mic şi Tamm deviază în propria poartă. 1-0!

Min.19: Gol FCSB: Cpman e scăpat nemarcat în careu la 12 metri de poartă lateral dreapta şi şeptarul oaspeţilor expediează o ghiulea imparabilă. 1-1

Min.26: Olaru scapă singur cu Kucher dar în locul unei finaluzări încearcă o centrare şi Benga respinge în corner.

Min.41: Acţiune periculoasă a lui Coman în banda dreapta dar centrarea sa în gura porţii e respinsă de Benga. Pe contraatac Pop are o oportunitate foarte bună dar nu-l poate învinge pe Târnovanu.

Min.42: Milosevic şi apoi Ubbink nu reuşesc finalizări de calitate.

Min.44: Benga accidentat nu mai poate continua şi e înlocuit de Anton

Min.45+1: Intervenţie excelentă a lui Kucher care o trimite pe UTA la cabine în postura de egală a FCSB-ului

Min.57: Ghinion pentru UTA, Otele se accidentează şi el, fiind înlocuit de Postolachi

Min.62: Acţiune excelentă a lui Rareş Pop, finalizată cu şut deviat într-un corner văzut de tot stadionul mai puţin de brigda de arbitrui

Min.64: GOL UTA!!!! Postolachi ia o acţiune pe cont propriu în flancul drept, pe care o încheie cu un şut imparabil la colţul lung! 2-1!!!

Min.66: Şut violent al lui Olaru de la marginea careului, Kucher respinge cu o paradă de efect.

Min.73: Şut din vole a lui Ubbink de la 20 de metri, puţin pe lângă poartă

Min.78: GOOOL UTA!!!!! Oaspeţii pierd o minge la marginea careului, aceasta ajunge la Rareş Pop care îi aşează mingea în faţa porţii lui Ubbink iar acesta nu avea cum să rateze! 3-1!!!

Min.90: Şut plasat al lui Cordea, mingea trece puţin pe lângă vinclul porţii lui Kucher.

Min.90+2: Şut Barbosa din acţiune, peste poarta lui Târnovanu

Min.90+3: Acţiune superbă a lui Stahl dar centrarea sa este ajunsă de portarul oaspeţilor înaintea lui Paşcalău.

UTA – FCSB  3-1 (1-1)

• Superliga, Etapa 29
  • Duminică, 5 martie 2023, ora 21:00
  • Arad, Arena „Francisc Neuman“, spectatori: 10.032
  • Au marcat: Tamm (autogol 15), Postolachi (64), Ubbink (78) / Coman (19)
  • Cartonașe galbene: Pop, Ubbink / Miculescu, Sorescu
  • Cartoanașe roșii:
  • UTA: Kucher – Abeid, Erico, Benga (cpt) (44. Anton), Roger – Cascini, Batha – Pop (84. Paşcalău), Ubbink (84. Stahl), Otele (57. Postolachi)Milosevic (84. Barbosa). Rezerve: Balauru – Dobrescu, Cibi, Keşeru. Antrenor: Laszlo Balint
  • FCSB: Târnovanu – Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru (cpt) (83. Radaslavescu), Şut (90+1 O. Popescu), Edjouma (46. Cordea) – Miculescu, Coman.  Rezerve: Vlad – Creţu, Cristea, O. Popescu, Nikolov, Pantea, Oaidă.  Antrenor: Lucian Filip
  • Arbitri: Central: Andrei Chivulete (București) / Asistenți: Daniel Mitruți (Craiova), Alexandru Cerei (Cluj) / Oficial 4: Florin Andrei (Târgu Mureș) / VAR: Raraș Vidican (Satu Mare), Petruța Iorgulescu (Buftea).
  • Observatori: Arbitraj (FRF): Octavian Șovre (Satu Mare) / Joc (LPF): Marian Ivan (Brașov)