UTA a învins și în al doilea amical din această vară, dar spre deosebire de succesul clar de la Socodor (4-0), „roș-albii” s-au impus la limită, cu 2-1, pe terenul Corvinului, formație nou-promovată în Liga a II-a. Gazdele au avut mai multe ocazii și i-au dominat pe utiști, în special în repriza secundă, dar scorul final a fost de partea arădenilor. Rareș Pop a marcat primul în minutul 12, atacantul ivorian Mory Kone a dublat avantajul în minutul 71, iar Corvinul a redus din diferență pe final, prin Marius Lupu.

Primul sfert de oră a fost animat, cu ocazii de ambele părţi. Mai întâi, Elton a blocat un șut trimis de Rareș Pop, iar apoi gazdele au irosit și ele o ocazie, prin Mitran. Pop a deschis scorul în minutul 12, când a scăpat în banda dreaptă și l-a învins pe Lefter, acțiunea pornind de la o recuperare a lui Cooper. După reușita arădenilor, jocul s-a calmat timp de aproximativ 30 de minute, iar pe final de repriză Coman și Neacșa au trecut pe lângă egalare.

Corvinul a fost echipa mai bună în debutul părții secunde, când a avut mai multe acțiuni periculoase, însă Pîrvulescu, Lupu și Mitran nu au reușit să îl învingă pe Kucher. În ciuda dominării gazdelor, echipa care a reușit să înscrie a fost UTA. La prima ocazie a „roș-albilor” din repriza a doua, ivorianul Mory Kone a marcat cu o lovitură de cap din 10 metri, după un balon primit de la Ristin. Lupu a redus din diferență pentru hunedoreni în minutul 87, când a marcat cu capul după o centrare a juniorului Goicea, iar acela avea să fie și scorul final al partidei.

Pentru arădeni nu a jucat olandezul „Jason”, iar Albert Stahl nu va mai putea evolua până la formalizarea actelor pentru un nou împrumut de la Rapid. Pentru UTA urmează ultimul amical înainte de startul sezonului, arădenii urmând să o întâlnească pe CSM Reșița pe stadionul „Mircea Chivu”.

Corvinul: Lefter (Roman 74) – Fla. Iacob, Elton (I. Pop 74), Lică (Nicolae 81), Manolache (Goicea 81) – Mitran (Lupușor 74), Curtean (Neacșa 7, Pocioian 87), Chindriș (Hrezdac 74), Antonov (Lupu 46), Pîrvulescu (S. Ion 87) – M. Coman (Hergheligiu 70). Antrenor: Florin Maxim

UTA: Fl. Iacob (Kucher 46) – Roganovic (L. Bodri 46), Iurasciuc (Bota 46), Carp (Benga 46), Dumitrașcu (Anișorac 46) – R. Pop (Negoescu 46, B. Nortey 68), C. Mihai (Ristin 60), Fabry (Cibi 46), Mustacă (Stanciu 46, Negoescu 84) – Mercioiu (Ekmekci 46, Kyrychenko 68), Cooper (Kone 46). Antrenor: Mircea Rednic