Cluj – Arad nu mai este din păcate de mult timp un derby în baschetul feminin românesc, dar echipa universitară a încercat astăzi să se scuture de mediocritatea prezentului și să readucă spiritul trecutului în această dispută. A fost un meci mai greu decât ne așteptam, prima jumătate a meciului fiind una echilibrată, cu cele două echipe alternând la conducere. După pauza mare însă, fetele lui Bogdan Bulj și-au impus punctul de vedere, nelăsând loc niciunei surprize. De punctat faptul că și astăzi, echipa noastră a jucat fără căpitanul Brankica Hadzovic, accidentată.

Pentru al doilea meci consecutiv, noua achiziție Sheniqua „Nicky“ Greene a fost MVP-ul meciului, reușind din nou un double-double (19 puncte, 11 recuperări). La fel ca în meciul cu CSM Târgoviște, a fost secondată de compatrioata Trinity Baptiste, autoare a 18 puncte. S-a remarcat de asemenea și „Betty“ Akathiotou, cu 7 pase decisive. Și din echipa gazdă tot o americancă a fost cea mai bună marcatoare, este vorba de Tanesha Sutton (15 puncte). Aceasta și-a trecut în cont și 8 recuperări, la fel ca ucrainianca Yevheniia Putra, în timp ce maghiara Petra Santa a reușit 8 pase decisive.

Ca o curiozitate a acestui meci, menționăm că „studentele“ clujene  au marcat același număr de puncte (15) în toate cele 4 sferturi ale meciului, în timp ce echipa noastră a avut o tentă progresivă din punct de vedere ofensiv, marcând în fiecare sfert mai multe puncte decât în cel precedent (15-19-20-21).

CS Universitatea Cluj – FCC UAV Arad  60-75 (15-15, 15-19, 15-20, 15-21)

• Cluj: Sutton 15 (1×3), Chiș 13 (3×3), Putra 10, Santa 7 (1×3), Uiuiu 5 (1×3), Rus 3 (1×3), Horvath 3, Mihasan 2, Popovic 2. Au mai jucat: Kelemen, Farago, Bota. Antrenor: Iannis Koukos.
  • Arad: Greene 19, Baptiste 18, Pyka 12 (1×3), Georgieva 7 (1×3), Akathiotou 7, Racic 7, Fleșer 3, Vaida 2. Au mai jucat: Ciotir, Negru. Antrenor: Bogdan Bulj
  • Arbitri: Ioana Drăgoi (Timișoara), Tiberiu Trif (Brașov), Vlad Sandu (Sibiu). Comisar: Adriana Pricop (Satu Mare)