Vicecampioana FCC UAV Arad își continuă începutul perfect de sezon în Liga Națională de Baschet Feminin. Arădencele și-au respectat statutul de favorite și au învins cu 79-53 în primul meci disputat în deplasare în actuala stagiune, la Cluj contra Universității.

Formația pregătită de Miroslav Popov a început furtunos jocul și conducea cu 16-0 după primele minute, dar gazdele au revenit și chiar au reușit să egaleze situația pe tabelă în sfertul 2, 28-28. Apoi însă, arădencele au avut un run de 14 puncte consecutive și au trecut din nou în controlul jocului, iar în repriza secundă s-au distanțat fără emoții.

Filipineza Jack Danielle Animam a fost jucătoarea meciului cu un nou „double-double”, 21 de puncte și 17 recuperări.

Pentru „galben-albastre” urmează un duel complicat pe teren propriu săptămâna viitoare, contra celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Formații și marcatoare:

Universitatea Cluj: Chiș 15, Carter 12, Cortez 8, David 6, Lipovan 6, Nemeth 3, Rus 2, Kozman 1, Farago, Bota, Popovici, Horvath. Antrenor: Ioannis Koukos

FCC UAV Arad: Animam 21, Podar 18, Panait 15, Mititelu 9, Dobă 7, Jovancevic 7, Ciotir 2, Valea, Negru. Antrenor: Miroslav Popov