Prima victorie a UTA-ei pe teren propriu în acest sezon s-a lăsat aşteptată, dar a sosit în această seară la capătul unui meci memorabil, 3-1 împotriva Petrolului. Utiştii au condus cu 2-0 la pauză după autogolul lui Huja şi reuşita din lovitură liberă a lui Cîmpanu, însă situația s-a complicat odată cu eliminarea directă a lui Kadiri. Tudorie a punctat pentru oaspeți în partea secundă, dar Hrezdac a refăcut diferența de două goluri, iar apoi defensiva “roş-albilor” a rezistat excelent până la final.

Petroliştii au avut o primă fază periculoasă în minutul 4, când şutul din lovitură liberă al lui Rădulescu a fost respins de Popa. Apoi, arădenii au pus stăpânire pe joc şi Kadiri a ratat o ocazie mare în minutul 15, cu un şut la colțul scurt din 14 metri, blocat în doi timpi de portarul Zima. Finlandezul Jyry a reuşit să-l depăşească pe Popa în minutul 30, dar Conte a reuşit să intervină şi portarul UTA-ei a prins mai apoi balonul. După scurtă vreme, arădenii au deschis scorul. La capătul unei faze bine lucrate de jucătorii formației “roş-albe”, mingea a ajuns în partea dreaptă la Râpă, a cārui centrare a fost trimisă în proprie poartă de Marian Huja. UTA şi-a dublat avantajul în minutul 38 prin Alexandru Cîmpanu, al cărui şut din lovitură liberă a fost scăpat în poartă de portarul Zima. Finalul de repriză nu a fost unul fericit însă pentru utişti, care au rămas în zece oameni. Kadiri l-a lovit cu palma peste față pe Dumitriu, iar după ce a revăzut faza pe monitorul VAR, arbitrul Horia Mladinovici i-a acordat cartonaş roşu fotbalistului nigerian.

Fostul utist Alexandru Tudorie a redus din diferență în minutul 52, când a introdus mingea în poartă după ce Popa respinsese şutul lui Grozav. Chiar şi cu un om în minus, UTA a refăcut diferența de două goluri la scurtă vreme după ce reuşita oaspeților a fost validată din camera VAR. Lansat de Omondi în partea stângă, Costache a avansat până în careu, de unde i-a centrat perfect lui Denis Hrezdac, care a împins mingea în poarta goală. Chiar şi cu avantaj numeric, ploieştenii nu au reuşit să depăşească o defensivă a “roş-albilor” aflată în zi de grație.

Campionatul se va relua peste două săptămâni, după meciurile echipelor naționale, iar pentru UTA urmează un duel la Sfântu Gheorghe cu Sepsi, sâmbătă, 19 octombrie, de la ora 18:15.

UTA: R. Popa – Râpă, Poulolo, Conte, Trif – Hrezdac, Van Durmen – Cîmpanu (Zsori 63, R. Cristea 90+5), Costache (Benga 83), Omondi – Kadiri. Rezerve neutilizate: Mitrovic – Borcea, C. Mihai, J. Pedro, Mabea, Dumiter, Fabry, Ghezali. Antrenor: Mircea Rednic

Petrolul: Zima – Ricardinho, Stănică, Huja, Dumitriu (Irobiso 66) – Keita (Akosah-Bempah 46) – Rădulescu (Tolea 66), Hanca, Jyry, Grozav (Moussaki 81) – Tudorie. Rezerve neutilizate: Eșanu – Papp, Jahic, Roche, D. Radu, Mateiu. Antrenor: Mehmet Topal

Arbitri: Horia Mladinovici (București) – Ferencz Tunyogi (Zalău), Cosmin Bojan (Târgu Mureș). Rezervă: Florin Mazilu (Satu Mare)

Camera VAR: Iulian Dima (București), Sorin Vădana (Cluj)

Observator FRF: Octavian Șovre (Satu Mare)

Delegat LPF: Daniel Kassai (București)