UTA a obținut un succes important, 2-1 cu FCSB, în partida disputată la Arad în etapa a 7-a din Superligă. Oaspeții au marcat primii, prin Florinel Coman, arădenii au egalat dintr-un penalty executat de Andrej Fabry, iar pe final de primă repriză, FCSB a rămas în 10 după eliminarea lui Pantea. Godberg Cooper a adus-o pe UTA în avantaj, iar „roş-albii” au ținut de scor până la final. Oaspeții au încheiat meciul în nouă oameni, Coman încasând şi el cartonaşul roşu în repriza a doua. Arena „Francisc Neuman” a fost plină, iar suporterii arădeni au creat o atmosferă extraordinară pe parcursul partidei.

Bucureştenii au avut o primă oportunitate în minutul 3, când Iacob a prins lovitura de cap trimisă de Compagno. După scurt timp, a venit deschiderea scorului. La o minge lungă trimisă în careul UTA-ei, Olaru a protejat pentru Florinel Coman, care a avansat până la 12 metri şi l-a învins pe Iacob cu un şut la colțul lung. Olaru putea să majoreze scorul în minutul 8, când l-a deposedat pe Stolnik la 16 metri, însă mijlocaşul a tras peste poartă. Utiştii au cerut penalty în minutul 13 pentru un henț în careu comis de Pantea, iar după o verificare în camera VAR, arbitrul George Găman a acordat lovitura de la 11 metri şi galben pentru apărătorul FCSB-ului. Andrej Fabry a executat şi l-a învins pe Târnovanu, restabilind egalitatea pe tabelă. „Roş-albii” au mai avut două ocazii imediat după golul înscris de slovac, dar şutul lui Rareş Pop a fost blocat, iar execuția de la distanță a lui Fabry a fost pe direcția portarului. În minutul 34, Olaru a irosit o nouă ocazie pentru FCSB, când a tras pe lângă poartă de la distanță. Pe final de repriză, oaspeții au avut mai multe faze fixe, dar nu au reuşit să profite, iar pe o degajare lungă a lui Iacob, Pantea a comis henț şi a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat.

Arădenii au trecut în avantaj în minutul 60: după o fază prelungită de atac, Rareş Pop a centrat pentru Godberg Cooper, care l-a învins pe Târnovanu cu un şut de la 14 metri şi a declanşat nebunia pe stadion. Jocul s-a echilibrat după reuşita italianului, iar ocaziile mari au fost aproape inexistente. În minutul 82, Florinel Coman a primit şi el al doilea galben, iar FCSB a rămas în nouă oameni. Ambele cartonaşe au fost acordate pentru lovituri, aplicate lui Stolnik, respectiv Markov. Avantajul minim a rezistat până la final, iar UTA a obținut o victorie foarte importantă.

Pentru utişti urmează meciul din Cupa României cu CSC Dumbrăvița, care se va disputa joi, de la ora 20, pe Arena „Francisc Neuman”, iar în următoarea etapă de campionat vor juca la Sfântu Gheorghe cu Sepsi, luni, 4 septembrie, de la ora 21:30.

UTA: Fl. Iacob – Rodrigues, Stolnik, Markov, Abeid – Freitas (Carp 79), Marku – R. Pop (C. Mihai 90), Fabry (Holst 90), Stahl (Dumitraşcu 79) – Cooper (Vucenovic 64). Rezerve neutilizate: Kucher – Benga, Iurasciuc, R. Stanciu. Antrenor: Mircea Rednic

FCSB: Târnovanu – A. Pantea, Dawa, Chiricheș (Ngezana 77), Radunovic – Ov. Popescu, Djokovic (Crețu 77), Olaru – D. Miculescu (Oct. Popescu 46), Compagno (Radaslavescu 69), Fl. Coman. Rezerve neutilizate: Udrea – Panțîru, Haruț, Lixandru, Gogescu. Antrenor: Elias Charalambous

Arbitri: George Găman (Craiova) – Adrian Popescu (Craiova) și Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Marius Omuţ (Satu Mare)

Camera VAR: Szabolcs Kovacs (Carei) și Viorel Flueran (Craiova)

Observator FRF: Marcel Savaniu (Satu Mare)

Delegat LPF: Claudiu Boariu (Mediaș)