Parcursul României la EURO 2024 se încheie în faza optimilor de finală, după eșecul cu 0-3 suferit astăzi împotriva Olandei la Munchen. Rezultatul este conform cu realitatea din teren, fotbaliștii olandezi demonstrându-și calitatea pe care nu au prea arătat-o până acum la acest turneu. Gakpo a fost cel care a deschis scorul, iar Malen a punctat de două ori în repriza a doua. Cu toate acestea, elevii lui Edward Iordănescu rămân cu un campionat european extraordinar, în care au depășit toate așteptările, reușind să treacă de faza grupelor la un turneu final pentru prima dată din 2000 încoace. Au fost săptămâni memorabile și pentru fanii români, care au dominat atmosfera la toate partidele pe care naționala le-a disputat în Germania.

„Tricolorii” au presat defensiva adversă în startul jocului şi au avut o oportunitate prin Man, al cărui şut a trecut puțin peste transversală. În minutul 20, la prima fază periculoasă a batavilor, Cody Gakpo l-a depăşit pe Rațiu şi a înscris cu un şut la colțul scurt, la care Niță putea face mai mult. Apoi, Olanda a preluat controlul jocului şi a ratat o mare ocazie prin de Vrij, care a trimis alături cu o lovitură de cap la un corner. După o eroare mare a lui Racovițan, Dumfries i-a pasat în careu lui Simons, al cărui şut a fost neinspirat însă, pe lângă poartă. România a rezistat eroic până la pauză, iar pe final de repriză a şi avut două acțiuni ofensive, care au dat speranțe fanilor pentru partea secundă.

Batavii au fost aproape de 2-0 după o fază confuză în defensiva “tricoloră”, dar Niță a prins balonul în fața liniei porții. Apoi, van Dijk a avut şi el o mare ocazie, lovind bara cu o lovitură de cap după un corner. După o cursă din propria jumătate, Gakpo l-a testat pe Niță cu un şut de la distanță, dar goalkeeperul a respins în corner. Fotbalistul lui Liverpool a crezut că a făcut “dubla” mai apoi, însă reuşita a fost anulată pentru un offside evident. Depay a fost şi el periculos, cu un şut pe jos din lovitură liberă, care a trecut puțin pe lângă poartă. Presiunea olandezilor a continuat şi Veerman a ratat din poziție bună, dar într-un final a venit reuşita de 2-0, după o serie de erori în defensiva României. Gakpo i-a luat fața lui Drăguşin şi a pătruns aproape nestingherit pe linia de fund, de unde reuşit să-i paseze în careu lui Donyell Malen, care a îndeplinit o simplă formalitate din câțiva metri. Deşi se aflau în zonă, portarul Niță şi doi fundaşi “tricolori” nu au intervenit. Malen a înscris din nou în prelungiri, când a scăpat pe contraatac din propria jumătate şi a avansat până în careu, de unde l-a învins pe Niță.

În sferturi, „portocala mecanică” va juca la Berlin, sâmbătă, de la ora 22:00, împotriva învingătoarei din disputa Austria – Turcia.

România: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș (Racovițan 38) – R. Marin, M. Marin (Cicâldău 72), Stanciu (Olaru 88) – Man, Drăguș (Mihăilă 72), I. Hagi (Alibec 72). Rezerve neutilizate: H. Moldovan, Târnovanu – Sorescu, Rus, Nedelcearu, Șut, Pușcaș, Bîrligea. Selecționer: Edward Iordănescu

Olanda: Verbuggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake (van de Ven 69)– Schouten (Veerman 69), Simons, Reijnders – Bergwijn (Malen 46), Depay (Blind 90+2), Gakpo (Weghorst 84). Rezerve neutilizate: Flekken, Bijlow – de Ligt, Geertruida, Maatsen, Wijnaldum, Gravenberch, Frimpong, Zirkzee, Brobbey. Selecționer: Ronald Koeman

Arbitru: Felix Zwayer. Asistenți: Stefan Lupp, Marco Achmuller. Rezervă: Daniel Siebert. VAR: Bastian Dankert, Christian Dingert, Jérôme Brisard