În meciul tur Alexandru Benga a fost erou, reușind să egaleze în fața propriilor suporteri, după ce echipa campioană deschisese scorul. În schimb astăzi, căpitanul UTA-ei n-a mai reușit o partidă la fel de bună. Astfel, în prima repriză, a încercat permanent să astupe găurile din apărarea noastră unde schimbarea sistemului a părut că a produs o degringoladă totală. Din păcate, la primul gol al CFR-ului a deviat nefericit un balon până la Krasniqi și acesta a înscris. Apoi, a avut partea sa de vină și la al doilea gol al gazdelor, când a fost depășit de centrarea lui Deac iar Yuri scăpat liber între el și Chindriș a marcat. La final însă căpitanul UTA-ei a accentuat faptul că responsabilitatea pentru greșeli și rezultat este una colectivă: „O fază fixă trebuie tratată serios de toți, nu doar de unul. Toată echipa se apără, formează o linie defensivă și atunci toți trebuie să facem ce trebuie. Suntem frustrați pentru că după golul de 2-1 am avut ocazii, chiar aceea de singur cu portarul a lui Milosevic. M-am uitat acum în vestiar, are niște urme pe picior cum demult n-am mai văzut. Nu ne încălzește cu nimic că jucăm bine, pentru că în situația în care suntem avem nevoie de puncte. Într-un meci cu campioana României să ai o ocazie sau două singur cu portarul… dar trebuie să ai eficiență. La fel pe faza de apărare, trebuie să tratezi serios fiecare fază.“

Eroul pozitiv al UTA-ei în acest meci a fost puștiul Rareș Pop. După o primă repriză în care n-a reușit foarte multe, asta și din cauza sistemului foarte defensiv gândit de Laszlo Balint, care i-a izolat mult pe oamenii din avanposturi, Rareș a reușit să marcheze la prima ocazie de gol a echipei noastre, arătând sânge rece și calitate la finalizare, într-o fază aparent simplă dar în care i-am văzut ratând în acest sezon nu o dată pe colegii săi mai experimentați. Puștiul însă a declarat că în contextul rezultatului, reușita personală nu-l încălzește prea mult. „Prefer sincer să obținem puncte decât să mă remarc eu în meciuri. Sunt mai importante punctele acum decât prestațiile individuale. Nu vreau să par modest, nici să cad în cealaltă extremă dar nu mi s-a părut o mare diferență între noi. Micile detalii au făcut diferența, mici greșeli de partea noastră dar și de partea lor. Am avut o lipsă de calitate individuală și colectivă, cel puțin în prima repriză. În repriza a doua ne-am reglat cât de cât și am reușit să revenim dar din păcate iarăși am fost conduși.“

Pe lângă reușita din teren, juniorul de 17 ani al UTA-ei a fost și subiectul unei discuții în platoul Prima Sport, unde fostul portar al celor de la Gaz Metan Mediaș, Răzvan Pleșca, arădean de origine, a dezvăluit că din informațiile sale Rareș Pop are la UTA un salariu de 600 de euro pe lună, după ce până de curând, juca pe o remunerație de junior, de 700 de lei pe lună! De asemenea, Pop a fost și subiectul unei postări laudative pe o rețea de socializare, redactată de impresarul său: „Rareș Pop, perla de pe coroana Bătrânei Doamne UTA, a confirmat și în această seară că este unul din talentele incontestabile ale fotbalului românesc. Tânărul mijlocaș arădean le-a făcut viața grea campionilor de la CFR Cluj, înscriind un gol ce putea deveni revirimentul echipei sale. UTA nu a reușit surpriza în Gruia, adevărata surpriză este acum evoluția crescendo a lui Rareș. Felicitări, tot înainte!“ a scris Cătălin Sărmășan.