icimLa capătul unei semifinale în care şi-a adjudecat avantajul terenului propriu, Universitatea Goldiş ICIM s-a calificat fără probleme în ultimul act al Ligii Naţionale feminine de baschet. După 1-1 la general, 72-57 la Arad şi 57-65 la Satu Mare, ICIM şi-a surclasat adversara în meciul decisiv (s-a jucat după sistemul cel mai bun din trei meciuri).
Show-ul a fost precedat de un minut de reculegere păstrat în memoria Aliciei Gladden. Campioană naţională cu Aradul în 2008, americanca şi-a pierdut viaţa într-un accident de maşină, la doar 27 de ani. Odată depăşit acest moment trist al serii, „galben-albastrele” au tras aer în piept şi nu le-au lăsat nici o speranţă sătmărencelor, inferioare la toate capitolele. Încurajate de o sală doar pe jumătate plină, arădencele au controlat jocul încă din start, conducând după şapte minute cu 19-4. Cu Risper foarte activă, ICIM a condus cu 24-12 după primul sfert, avans majorat şi mai mult până la pauza mare. Era, după 20 de minute, un neverosimil 39-20. Recitalul arădencelor a continuat şi în partea a doua, iar diferenţa maximă s-a consemnat în minutul 26, scor 49-26. Din acest moment, „galben-albastrele” nu au mai forţat foarte mult, preferând să îşi conserve cu calm şi inteligenţă avantajul. Universitatea Goldiş ICIM a încheiat „en-fanfare”, spre deliciul publicului, care şi-a împins din nou favoritele de la spate. Finalul a consfinţit o victorie clară, 66-51 şi o calificare fără emoţii în marea finală, acolo unde a păşit şi marea rivală, CSM Târgovişte.
Apărarea și pregătirea fizică, armele principale
„Modul în care am învins nu este o surpriză pentru mine. Am ajuns aici datorită apărarii. Am pierdut în Cupa României şi la Satu Mare pentru că am avut minute de apărare proastă. Practic, atu-ul nostru forte rămâne apărarea. Plus o pregătire fizică făcută aşa cum trebuie. Oricum e greu să rezişti meci de meci la acelaşi nivel în doar 6 jucătoare. Merită aprecierea tuturor pentru ce au realizat. Cît despre Satu Mare, deşi unii vor spune că au şi greşit în meciurile de la Arad, trebuie remarcat că au greşit pentru că le-am făcut noi să greşească, au fost forţate de noi să greşească”, a analizat antrenorul Dan Moraru.
ICIM: Risper 20 (1×3) – Brosovszky 12 (2×3), Givens 9 (1×3) – Wirth 12 (1×3), La Plante 8. A mai jucat: Bartee 5. Rezerve: Mercea, Moraru, Crăciun, Milovanovic. Antrenori: Dan Moraru şi Cristina Ciocan. CSM: Părău 5 – Drye 7, Szlimak 4 – Freeman 11 (1×3), Whittington 13 (1×3). Au mai jucat: Ardeleanu 9 (3×3), Orosz 2, Ivan, Kovacevic. Rezervă: Giurgiu. Antrenor: Dan Fleşeriu. Arbitri: Fabiana Niţu (Sibiu), Bogdan Podar (Cluj). Comisar: Ion Olaru